Dlaczego spadły stawki depozytów terminowych?

Każdy ekspert finansowy może potwierdzić, że podczas gdy stopa depozytów terminowych wynosi ponad 7% rocznie - to przy dzisiejszych standardach może brzmieć świetnie, ale dekadę temu różnica między oprocentowaniem lokat terminowych a stopą gotówkową była podobna do tej, którą widzimy dzisiaj. Było to zanim gospodarka ogólnoświatowa rozpoczęła serię cięć w celu obniżenia stopy gotówki do 3% rok później, po czym nastąpiły kilka lat podwyżek, a następnie kolejne cięcia.

„Względność między oprocentowaniem gotówki a oprocentowaniem depozytów terminowych dzisiaj tak naprawdę nie różni się aż tak bardzo. Co więcej, może jeszcze bardziej spaść, ponieważ banki nadal ogłaszają swoje cięcia.

Ostatnia obniżka była pierwszą zmianą oficjalnej stopy gotówkowej od prawie trzech lat. W rezultacie wielu kredytodawców obniżyło oprocentowanie kredytów hipotecznych, przekazując całość lub część obniżki o 0,25 punktu procentowego klientom kredytu mieszkaniowego. Jednocześnie niektóre instytucje obniżyły oferowane przez nie stopy procentowe na rachunkach oszczędnościowych i lokatach terminowych, co oznacza mniejsze zwroty dla tych oszczędzających - szczególnie inwestorów niechętnych do ryzyka, takich jak emeryci, oszczędzający lokaty mieszkaniowe i inne grupy poszukujące gwarantowanego zwrotu.

Wraz z kolejną zmianą stóp procentowych spodziewaną w tym roku trzeba się spodziewać tego, że stopy depozytowe będą nadal spadać. O ile nie nastąpi nieoczekiwana poprawa podstaw ekonomicznych, a póki co się na to nie zapowiada - dalsze obniżenie stóp procentowych wydaje się nieuniknione w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Jeżeli forma światowej gospodarki spadnie, nastąpi dalszy spadek oprocentowania lokat terminowych.