Kredyt gotówkowy - parametry, na które warto zwrócić uwagę

Decydując się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego sporo osób udaje się po prostu do banku, który oferuje najniższe oprocentowanie. Czy jest to jednak jedyny wskaźnik, na który warto zwrócić uwagę podczas decydowania się na kredyt? Okazuje się, że niekoniecznie. Warto bowiem sprawdzić również jaką prowizję pobiera dany bank oraz jakiej wysokości raty będą obciążać nasz budżet domowy każdego miesiąca. Co więcej, nawet posiadając wiedzę o wszystkich tych wskaźnikach wciąż nie mamy pełnego obrazu sytuacji co może znacząco utrudnić nam dokonanie dobrego wyboru.

Jeśli zależy nam na tym by miarodajnie ocenić konkretną ofertę kredytu musimy zdać sobie sprawę czym jest i jak wielkie ma dla nas znaczenie RRSO. To Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Tak naprawdę jest to najważniejszy, a nawet jedyny wskaźnik, który pozwala porównać całkowite koszty kredytu gotówkowego. Co ważne, RRSO to wszystkie koszty jakie musimy ponieść a więc prowizja, opłaty wstępne, dodatkowe usługi. RRSO jest wskaźnikiem, który jest obiektywy, ponieważ sposób jego obliczania określa ustawa o kredytach konsumenckich.

Zdolność kredytowa i raty w odpowiedniej wysokości

Często zdarza się tak, że kuszeni atrakcyjnymi warunkami decydujemy się na kredyt, który tak naprawdę staje się dla nas zbyt dużym obciążeniem. Warto tego uniknąć tym bardziej, że nie jest to trudne. Od czego warto zacząć? Przede wszystkim, zanim wybierzemy się do banku powinniśmy zastanowić się jak wysokie raty jesteśmy w stanie spłacać. Warto być ze sobą szczerym i nie uważać, że "jakoś to będzie". Tym bardziej, że podczas okresu kredytowania nasza sytuacja finansowa może zarówno polepszyć się, jak i dramatycznie pogorszyć. Starajmy się to wziąć pod uwagę.

W określeniu odpowiedniej wysokości rat może pomóc nam narzędzie określające zdolność kredytową. Jest to po prostu rozbudowany kalkulator kredytowy, który dzięki podanym przez nas informacjom takim jak wysokość osiąganych dochodów oraz kwoty stałych wydatków określi precyzyjnie jaką kwotę możemy przeznaczyć na spłatę zobowiązań tak, by nie stanowiło to zagrożenia dla naszego budżetu domowego.