Kredyt gotówkowy jest jedną z możliwości zdobycia środków na potrzebne wydatki, jeśli nie wystarczają na nie środki aktualnie posiadane. Kredyt w ścisłym tego słowa znaczeniu może być udzielany tylko przez banki, zaś w innych instytucjach, czy firmach możemy otrzymać pożyczkę. Kredyt gotówkowy może zostać przeznaczony na dowolny cel konsumpcyjny, więc jest to dość atrakcyjne rozwiązanie dla osób indywidualnych, prowadzących gospodarstwa domowe.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu?

Wybierając kredyt musimy zwrócić uwagę na wiele różnych aspektów oferty. Przede wszystkim powinna to być oferta atrakcyjna cenowo. Najważniejszym czynnikiem jest tu oczywiście wysokość oprocentowania kredytu, która określa, jak wysokie będą z niego odsetki. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że to nie jedyne koszty kredytu, ponieważ do nich zaliczają się różnego rodzaju opłaty prowizyjne, czy też te, jakie trzeba ponieść w zawiązku z formalnościami koniecznymi do otrzymania kredytu. Wskaźnikiem, który uwzględnia wszystkie te opłaty jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), co pozwala na dość łatwe i stosunkowo dokładne kompleksowe porównanie kosztów. Ponadto koszty mogą być związane również z takimi sprawami, jak rodzaj oprocentowania. Rodzaj oprocentowania określa, jak będzie ono reagować na zmiany wysokości stóp procentowych i pod tym względem wyróżniamy oprocentowanie stałe oraz zmienne. Stałe oprocentowanie daje pewność, że w trakcie spłaty jego wartość nie wzrośnie. Z kolei zmienne oprocentowanie choć z jednej strony niesie ze sobą ryzyko jego wzrostu w przypadku wzrostu stóp procentowych, to jest to również szansa na niższe koszty kredytu, jeśli stopy zostaną obniżone. Ważne są również warunki spłaty kredytu, przede wszystkim ilość oraz wysokość rat, gdyż będzie to wpływać na czas spłaty kredytu, jak i na miesięczne obciążenie naszego budżetu ratami. Dlatego też warunki te powinny być dobrane optymalnie do naszych możliwości.

Otrzymanie kredytu gotówkowego

Żeby otrzymać kredyt gotówkowy trzeba oczywiście złożyć stosowny wniosek w banku, zaś bank sprawdzi nasza zdolność kredytowa, czyli m.in. to, jakie posiadamy dochody. Coraz częściej formalności związane z kredytem można załatwić online. Jeśli w banku posiadamy już na przykład konto, to posiada on również informacje o nas i naszych dochodach. Wypełnienie stosownego wniosku drogą elektroniczna jest z pewnością zdecydowanie szybsze i wygodniejsze. Może być również wymagane odpowiednie zabezpieczenie kredytu na wypadek, gdybyśmy nie byli w stanie go spłacić. Coraz [popularniejsze staje się jego ubezpieczenie, choćby od sytuacji związanych z niemożliwością spłaty z powodu choroby, czy utraty pracy. Często ubezpieczenie takie jest oferowane razem z samym kredytem.